Malzeme direncini arttırmak amacıyla kullanılır. Aluminyum Kesme-tel özellikle;aluminyum,magnezyum,çinko,bakır gibi demir-dışı ve hafif alaşımların kokil ve enjeksiyon döküm ile üretilen parçalarının çapak alma,pürüzlendirme,yüzey temizleme, satine etme ve benzeri kumlama yüzey işlemleri için çok efektif ve ekonomik bir abrasiv çeşididir. 50 tur gibi çok kısa kumlama süresi sonunda yuvarlaklaşır.
Kumlama makinesinde mevcut kesme-tel yuvarlaklaştığından,yeni ürün ilavelerinin dolum kapasitesinin %5’i oranında miktarlarla yapılması yüzey profili için önerilmektedir. Kumlama yapılacak malzemenin hassas yüzeyi asla deforme olmaz.

Aluminyum Kesme tel özellikleri,diğer sarf malzemelerine göre avantajları :

 1. Yüzey etkisi :
  Aluminyum kesme-tel,kumlanacak malzeme yüzeyinde pürüzsüz bir yüzey efekti sağlar.Bu ürün,bilhassa kumlanacak malzeme yüzeyine zarar vermeyecek bir abrasiv olarak düşünülmelidir. Aluminyum Kesme-tel ile elde edilecek yüzey efekti,pürüzsüz,parlak ve temiz bir yüzey olacaktır.Bu kalitede yüzey efekti,aluminyum kesme-tel haricinde ancak parlatma ve vibrasyon prosesleri ile sağlanabilir.Kumlama yapılacak malzemenin hassas yüzeyi asla deforme olmaz.
 2. Kullanım ömrü :
  Aluminyum Kesme-tel uzun ömürlü bir sarf malzemesi (abrasiv) olup,kullanıcılarına önemli maliyet avantajı sağlar.
  Aluminyum kesme-telin diğer kumlama sarf malzemeleri ile ömür test karşılaştırmalarında aşağıda yer alan üstünlükler tespit edilmiştir.
 • Cr/Ni Paslanmaz çelik kesme-tel’e nazaran yaklaşık 1.2 kat daha uzun ömürlüdür
 • Cr/Ni Paslanmaz çelik bilyalara nazaran yaklaşık 1.7 kat daha uzun ömürlüdür.
 • Cr Krom çelik bilyalara nazaran yaklaşık 1.9 kat daha uzun ömürlüdür.
 • Yuvarlatılmış aluminyum granüllerine nazaran yaklaşık 2.6 kat daha uzun ömürlüdür.
 • Döküm aluminyum bilyalara nazaran yaklaşık 3.9 kat daha uzun ömürlüdür.
 1. Kumlama makine ve aksamlarını aşındırma etkisi :

Aluminyum Kesme-tel kullanılan kumlama makinelerinde,bu ürünün kullanımından dolayı makine ve aksamlarının aşınımı neredeyse 0 (sıfır) düzeyindedir.Bu özellik işletmeler için çok önemli bir husustur,zira bakım ve parça değişim maliyeti,işçilik ve zaman yönetimi itibariyle büyük avantaj sağlamaktadır.

 1. Maliyet avantajı
  Aluminyum Kesme-tel’in uzun kullanım ömrü ve kumlama makinesi ve aksamlarına neredeyse hiçbir zararının olmayışı ve ürün maliyeti ile işletmelere maliyet avantajı sağlanmaktadır.