Plastik aşındırıcılar yüksek dayanımlı ve uzun ömürlü olup, uygulama sonrası yüzeyde iz bırakmadıkları gibi, uygulandıkları yüzeye renklerini de bulaştırmazlar. Standart tane boyutlarına ve özelliklerine sahip olan plastik aşındırıcıların, urea, akrilik, polyamid, polikarbonat gibi farklı çeşitleri mevcuttur.

Uygulama Alanları
Plastik aşındırıcılar, uygulama yapılacak olan malzeme yüzeyine zarar vermeden kalıbın temizlenmesi, Motor bloğundan karbon atıklarının temizlenmesi, boya ve kaplama sökümü, gibi genel yüzey hazırlama işlemlerine uygundur. Ayrıca uzay ve havacılık sanayinde kullanılan malzemelerin, hassas yüzeylerinin zedelenmeden kumlanması ve yüzeyin zarar görmemesi gerektiği özel durumlarda da ideal bir aşındırıcı olarak kullanılmaktadır.

  • Elektronik sanayinde, baskı elektronik devrelerin temizliğinde yaygın olarak
  • Otomotiv endüstrisinde kullanılan lastik kalıplarından kauçuk atıklarının temizlenmesinde yaygın olarak
  • Uzay ve Havacılık sanayinde uçağın gövde boyasının temizleme işlemlerinde yaygın olarak

Urea
Sertlik: 3,5 Mohs (54 – 62 Barcol)
Urea, malzeme yüzeyini zedelemeden kalıp temizleme, motor bloğundan karbon atıklarının temizlenmesi, boya ve kaplamaların sökülmesi gibi genel yüzey hazırlama işlemleri için uygun bir aşındırıcıdır.

Melamin
Sertlik: 4,0 Mohs (64 – 72 Barcol)
Plastik media grubunun en agresif aşındırıcısı olup, baskı devrelerinin temizliği ve çapak temizleme, yüzey pürüzlendirme gibi endüstriyel uygulamalar için en uygun aşındırıcıdır.

Akrilik
Sertlik: 3,2 – 3,5 Mohs (46 – 51 Barcol)
Hassas yüzey yapısına sahip olan malzemelerin yüzeylerinde is bırakmadan ve deformasyon yaratmadan kumlanması için uygun bir üründür. Uzay ve havacılık sanayinde kullanılan hassas malzemelerin gövdesinden boya sökümü amacı ile yaygın olarak kullanılan bir malzemedir.

Polyamid
Sertlik: 1,5 Mohs (20 – 30 Barcol)
Her renk ve ölçüde üretilebilen polyamid aşındırıcılar, termoplastik malzemelerin temizliğinde ve plastik enjeksiyon ile üretilmiş olan malzemelerin çapaklarının alınmasında kullanılan ideal bir aşındırıcıdır.

Polykarbonat
Her renk ve ölçüde üretilebilen polykarbonat aşındırıcılar, naylona göre daha yoğun olan malzemelerin temizlenmesinde ve çapak alma işlemlerinde kullanılmaktadır. Bu ürün aynı zamanda, kauçuktan üretilen ürünlerin kumlama uygulamalarında da kullanılmaktadır.