Çelik bilyelerin kırılması ile elde edilen Çelik grit genellikle havalı kumlama sistemlerinde kullanılır.Türibünlü makinalarda kanat aşındırma sebebi ile fazlaca tercih edilmez.Boya öncesi korozyon giderilmesi ve yüzey pürüzlendirmesi amacı ile kullanılır.Çelik grit çelik bilyelere oranla daha hızlı bir yüzey temizliği sağlar. Ancak çelik bilyalar ikincil raspa kullanımlarda daha ekonomiktir. Yuksek kalitedeki celik gritlerimiz yuksek dayanima sahip olup, bir cok yuzey islem uygulamasi icin tercih edilen urundur. Celik gritler kullanım amacına uygun olarak sertlikleri degisen 3 grupta toplanmaktadır.

GP Celik Gri(40-50 HRC): Başlangıctaki keskin ve köşeli yapısı kullanım esnasında GL ve GH kalitesindeki ürünlere göre daha yumuşaktır. Temizleme amacıyla kulanılır.

GL Celik Grit(50-60 HRC): GP’de daha keskin bir urun olmakla beraber; genellikle kaplama veya boya ve kaplama oncesinde yuzey hazırlama icin kullanılır.

GH Celik Grit(60-60 HRC): Sertlik derecesi yuksek urunlerin yuzey temizligi ve puruzlendirmesinde etkili bir urun olup, homojen bir yuzey efekti saglar. Granit kesme islemlerinde bu sertlikte grit kullanılır.

TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Karbon                  :% 0.85 – 1.20

Mangan                :%0,60 – 1,20

Silisyum               :min.%0.40

Sülfür                   :max. % 0.05

Fosfor                  :max. % 0.05